O nás

Jsme rodina žijící u Brna, která poskytuje doživotní domov, péči a lásku starým, nechtěným a zapomenutým psím duším  (Smečka z Knihánkova z.s.). Náš příběh se začal psát v lednu 2012, kdy proběhla naše první adopce. Postupem času jsme navštěvovali psí útulky častěji a častěji. Rychle jsme pochopili, že nejmenší šance pro adopci mají pejsci staří a nemocní. Existují lidští andělé (a velké díky za ně), kteří si adoptují i starého pejska, ale je jich málo – velké množství těchto psích staroušků v útulcích umírá. Psí útulky se o pejsky starají, ale není v jejich silách psím dědečkům a babičkám před jejich odchodem za Duhový most poskytnout maximální péči – myšleno ve všech rovinách, tedy i v té psychické a emocionální. My si cíleně adoptujeme ty, kteří mají ty nejmenší šance a je vysoká pravděpodobnost, že by v útulku zemřeli. Jedná se o pejsky staré, dlouhodobě nemocné, handicapované, zdravotně postižené. Většinou pejsky hledáme tím způsobem, že telefonujeme do útulků po celé České republice a ptáme se jasnou otázkou: „Kdo je u Vás nejvíc beznadějný“? Pak vytváříme dlouhé seznamy jmen a vybíráme ty, kteří mají nejnižší naději k adopci. Našim cílem je zkvalitnit jim ten zbývající čas v životě na maximum, dát jim lásku, pohlazení a péči. Aby zemřeli DOMA, obklopeni láskou a s vědomím, že je někdo moc miloval. Snažíme se, aby každý příběh psí duše u nás měl aspoň šťastný konec a nebyl zapomenut.

Pejsci žijí s námi dohromady v rodinném domě, fungují jako skvěle sehraná smečka. Jsou celý den s námi, samotu nezažijí nikdy. Ti, kteří mohou a chtějí s námi jezdí i na výlety. Poskytujeme jim maximální veterinární péči na předních klinikách (i v rámci prevence, např. pravidelné preventivní krevní odběry a sono vyšetření), tam spadají i naše největší finanční výdaje. Snažíme se každému jednomu pejskovi zařídit péči „na míru“. Dennodenně chodíme na procházky, hrajeme si a společně si užíváme každé jedné vteřiny. Řídíme se mottem: „Ať každej den stojí za to“. Není důležité, kolik času každému z pejsků zbývá – podstatné je to, aby ten čas stál za to a byl protkaný štěstím a radostí.

Dlouho jsme tuto činnost dělali „jen tak“ – tedy sami za sebe, nepomohl nám nikdo – ani materiálně, ani finančně. Hnala nás však touha pomáhat dál a jak jsme adoptovali další a další pejsky, začalo to pro nás být náročnější a náročnější. V roce 2012 jsme začali nejen s psími adopcemi, ale i s natáčením knižních videí na YouTube – Knihánkov. Internetovým světem nás po celý čas provázela dvojí láska a vášeň – knihy + adopce psích staroušků. Vše jsme vzájemně začali propojovat a pořádáním charitativních knižních bazárků jsme začali pomáhat ostatním. Vybudovali jsme si kolem sebe komunitu báječných, laskavých a moc hodných lidí – a právě ti se stali tou „startovací čárou“ a „nakopávačem“ k založení vlastního spolku. Fanoušci nám často psali, že obdivují to, co děláme a chtěli by nám sami nějak pomoci. Našim cílem je pomáhat dál – a ještě většímu počtu psích duší. Skrz natáčení videí na YouTube se snažíme i o edukační činnost široké veřejnosti o této problematice – aby lidé věděli, jaká je situace s psími seniory a hlavně aby se sami nebáli adoptovat si starého pejska – získají tím toho největšího a nejvěrnějšího parťáka.

Jsme Smečka z Knihánkova a tuto cestu považujeme nejen za svůj osud, ale i za poslání a smysl života.
Děkujeme všem, kteří stojí při našem boku a pomáhají nám.

Naše logo v sobě ukrývá pro nás velmi důležitou symboliku: vyjadřuje otevřený psí příběh, který neustále pokračuje. Snažíme se o šťastné konce a o to, aby žádný z našich pejsků nebyl nikdy zapomenut. Smečka z Knihánkova = otevřená kniha plná lásky pro všechny psí dušičky… Na logu jsou zachyceni naši tři patrioti a představitelé „těch prvních“ – pohledem zleva: Feroušek: první adoptovaný handicapovaný (úplně slepý), Toníček: první adoptovaný starý, Careček: první adoptovaný velký. Kluci děkujeme, že jste nám ukázali ten nejsprávnější směr… ♥